Felmeddelande

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls i menu_set_active_trail() (rad 2405 av /customers/9/9/6/judosundsvall.com/httpd.www/includes/menu.inc).

Snabbinfo vecka 5

Seniorlaget vann helgens Dragon City Open
I helgen arrangerade vi en lagtävling där laget bestod av 3 herrar och 2 damer. Vinnade lag var "seniorerna" med Thea Johansson, Elin Johansson, Robin Neijman, Olle Dvärby, Niklas Müller och Victor Allansson. "Ungdomarna" med Emilia Sjödin, Malin Gidlund, Simon Mellander, Gustav Sjöberg och Timmy Biedron kom på andra plats, "Veteranerna" med Ellen Olofsson, Miranda Pettersson, Zebastian Persson, Jesper Agrell och HG Sundström fick nöja sig med bronsplatsen
 
Hela den här veckan:  Föräldrainfo samtidigt som barnen tränar.
Under veckan som kommer blir det info om klubbens verksamhet för föräldrarna. Samtidigit som barnen tränar får ni lite aktuell information samt få chansen att ställa frågor.
 
Nu till helgen: Södra Judo Open och Öppna Belgiska
Nästa helg kommer vi att deltaga på Södra Judo Open i Haninge. Det är en elittävling där vi brukar deltaga med alla från u15 - veteraner. Samtidigt tävlar några av våra elitjudoka på Öppna Belgiska, en av de största öppna tävlingar i Europa.
 
Nästa onsdag, 8 feb: Årets första pokaljakt & domarkurs
Klubbens övningstävling, del 1-2017. På pokaljakten kan man träna på att tävla,  att döma , att ta matchtid och att föra protokoll. Det betyder att båda barn, ungdomar, vuxna och föräldrar kan bidra på olika sätt till arrangemanget. Eftersom det finns en del med bara mattkamp kan man deltaga redan efter ett träningspass som nybörjare. För att deltaga i stående bör man vara fortsättare och träna i en grupp där det tränas stående randori (stående kamp).  Om di vill prav på att döma pokaljakt så kan du komma kl 17.30 och vara med på en liten domarkurs.Här finns mera info om pokaljakten
 
Nästa lördag, 11 feb: Slåcup i Sollefteå - tävling för alla från 7-70
För första gången på många år bjuder Sollefteå JK åter  in  till SLÅ -Cup, en tävling för alla kategorier och åldrar. Både nybörjare och elit kan var med och tävlar i olika grupper. Inbjudan 
 
Brukar du ibland handla online? Gör det alltid via Sponsorhuset!
Nu har Sponsorhuset släppt den nya versionen av Handla Smart. Tillägget för Google Chrome som gör att både du och Judo Sundsvall automatiskt får pengar tillbaka när du handlar från över 500 kända nätbutiker. Klicka på denna länk när du sitter vid datorn och testa hur smidigt det utan att det kostar dig någonting.
 
Spara dina City Gross kvitton! Lämna dem i lådan i Judohallen. Klubben får en liten slant för alla kvitton vi samlar in

 

Kommande arrangemang

Arrangemang datum plats vem Anmäl senast Avresa/start/tider
Julläger från 7 år  (med ev. gradering) 14-15 dec Judohallen Från 7 år 13 december  
Miniläger 5-8 år (med ev. gradering) 15 dec Judohallen 5-8 år 13 december  
Juluppehåll 17.12.18 > 6.1.19