Snabbinfo vecka 22

4 nya svartbälten till klubben
I söndags deltog fyra JSare på dangradering i . Alla fyra, TammarAbbud, Stefanie Biedron, Miriam Gidlund och Natan Epli klarade av graderingen utan problem. I och med  att även Timmy Biedron, Carl Berggren och Simon Mellander graderade för några månader sedan är det 7 JSare som har tagit svart.
 
Dangradering i Lindesberg:Tammar visade sin specialteknik ko uchi gari.>>>
 
63 deltog på måndagens pokaljakt
Under träningarna framöver kommer fem erhåller en liten pokal, en får en mellanpokal.
 
Gerd, H-G  och Jocke fortsatte med arbete i Judohallen under fredag-lördag
Det var inte så många som kunde komma i helgen för att hjälpa tillmed arbetet i judohallen. Jocke Söderström färdigställde sitt kakelarbete i köket, Gerd och HG gjorde diverse arbeten på läktaren
 
Sundsvallscup nu på lördag, 30 maj
Sundsvallcupen: Medaljer till alla deltagande barn till och med 12 år!
TILL ALLA ER FÖRÄLDRAR: 
PÅ VILKET SÄTT KAN DU TÄNKA DIG ATT BIDRA TILL SUNDSVALLSCUPEN?
 
Theori och praktik med Ulrich Klocke den 31 maj
Dagen efter Sundsvallscupen, på söndag mellan 09.00- 14.00 kommer vi att ha ett arrangemang som riktar sig först och främst till  tränare, motionärer och föräldrar.
Ulrich Klocke, 7 dan, en kompis till Wolfgang, kommer att hålla i tre olika föredrag och träningar. 
Kl 09.00 -10.00 Jigoro Kano: Ulrich berättar om judons grundare Jigoro Kano som bland annat var medlem i nternationala olympiska kommittén (IOC), var japans högste ledare på OS 1912 i Stockholm och idrottsminister.
Kl 10.15 -11.45 Kodokan judo: Habukareta-waza. ( de 8 tekniker som togs bort från Gokyo 1920 i teori och praktik
Kl 12.45 -14.00 Judo för +55 år: Även om det står plus 55 så är alla vuxna, tränare och föräldrar (även dem som inte tränar judo) välkomna på mattan!
6-7 juni har vi våra traditionella avslutningslägren
SM-vecka med Judo-SM

 

Arrangemang Datum Plats Vem Anmäl senast Avresa / start / tider
 Nybörjarträning Kontinuerligt intag Judohallen & Gnarp  Alla    
 Pokaljakt 3-2020 inställd  1 april Judohallen      
 Sörmlandsträffen & M-SWOP inställd  4 april  Oxelösund  Från u13 > veteraner    
 Copenhagen Judo Open inställd  10-12 april Köpenhamn  Elit    
 Åpent Trönderska inställd 18 april  Levanger/Norge  Elit     
 Helsinge Open (f.d.Norrcup) inställd  25 april  Bollnäs      
 Nordiska Mästerskapen inställd  24-26 april Reykjavik/Island      
Sundsvallscup 1  inställd 16 maj  Judohallen      
 Avslutningsläger/gradering  inställd  29-30 Judohallen      
Miniläger & gradering  inställd  30 maj Judohallen