Sommarinfo 1

Avslutningslägret från 7 år: 52 tränande, 15 tränare, judo, maskerad, gradering mm
Efter en rad av olika arrangemang var de nu dags för vårterminens sista: Avslutningsläger för stora och små barn.
Tre judopass, maskerad, tävlingar, övernattning, gradering, video.. det var var fart och fläkt hela tiden.
Minilägret: 35 tränande från 5 år, 14 tränare, judo, garderin, lek, godisregn
På minlägret för barn från 5 år deltog 35 barn. Den stora tränartätheten gjorde att barnen fick mycket individuell hjälp både vid teknikträningen och under graderingen, Efter graderinge ledde Wolfgang ett pass med bara lek och lägret avslutades medbarnens höjdpunkt: Godisregn. Nu väntar sommaruppehåll för dem flesta uínna vi börjar höstterminen den 24 augusti.
 
Följande 56 graderade på lägren
Vit-gul: Anton Svensson, Emilia Thelin, Isabelle Hedlund, Elias Sjöström, Felix Wessberg, Lukas Åsén, Alva Sörlin, Vilgot Vestling, Ingrid Rönnblom, Pontus Westfal, Nora Uddman, Viliam Ljung, Zackarias von Ahn, Markus Holdo, Elias Sjöbom, Anton Detlefsen, Juni Schröder, Simon Duvenberg
Gult: Filip Eriksson, Liam Wahlberg, Emmy Lindqvist, Max T Andersson, Oscar Binsell, William Arrehag, Oliver Söderberg, Wilma Söderberg, Tilda Sohlberg, Neo Zetterqvist Strandberg
Gul-orange: Olle Björklund, Jonas Lidén, Adrian Hanhisalo, Vendela Holmvall, Laszlo Fogarasi, Morris Sjöberg, Josefin Wallström, Nellie Grönqvist, Johannes Sjöström, Elias Bergqvist, Wilmer Selander, Vilda Creutziger
Orange: Elin Johansson, Wilma Hultman, Max Andersson, Simon Sjöbom, Galina Persson, Ayla Hanhisalo, Johanna Sundqvist
Orange-grön: Ludwig Dernebo, Isidor Söderström,
Grönt: Oscar H Johansson
Grön-blå: Ellen Olofsson, Emilia Sjödin, Ebba Gabrielsson, Simon Nilsson, Andreas Byström
Blått: Lina Algotsson
 
SM-vecka med Judo-SM den 4 juli
Sommarträningen startar nästa vecka!
 
 

 

Kommande arrangemang

Arrangemang datum plats vem Anmäl senast Avresa/start
Ungdomstävling 22 sept Bollnäs u9-u18 18 sept lör 06.45
J-SWOP 22 sept Haninge u18, u21 6 sept kl 20.00  
Pokaljakt 5-2018 24 sept Judohallen Alla 23 sept invägning 17.30-18.00
Barents Judo Cup & Samurai judo Cup 13-14 okt Rovaniemi Alla    
Leverkusen Judo & Alkmaar Judo Cup 13-14 okt Tyskland/Holland  Elit    
Höstläger barn & ungdom 19-20 okt Judohallen från 7 år    
Gradering barn & ungdom 20 okt Judohallen från 7 år    
Bältescup 21 okt Söderhamn Alla 18 okt kl 20.00 08.00