Snabbinfo vecka 8

Drakstadens JudoCup: 6 guld, 5 silver och 11 brons till Judo Sundsvall
I lördag samlades judoka från 16 klubbar i Judohallen i Skönsmon för att göra upp i Drakstadenscup. Tävlingen, som ersätter gamla Norrcup, kommer att arrangeras varje år i början av  året i Sundsvall.
På årets upplaga kom tävlande från 16 klubbar från Mariestad i Söder till Piteå i Norr. Hemmaklubben Judo Sundsvalls erövrade 6 guld, 5 silver och 11 brons
Klubbens guldmedaljer erövrades av Erik Starfelt, Jan Nyström (herrveteraner), Tommy Talgari och Malin Gidlund.  
Silver medaljören från förra helgens kadett-SM, Simon Mellander, erövrade guld i både kadetter och juniorer. Guldmedaljören från kadett-SM, Stefanie Biedron var sjuk och fick agera prisutdelare i stället.
Klubbens silver gick till H-G Sundström, Emilia Sjödin, Robin Neijman, Olle Dvärby, Oskar Johansson.
Bronsen gick till Nergiz Bedri Khalil, Thea Johansson i både u 15 och kadetter, Ellen Olofsson,  Erik Starfelt (u18), Jan Nyström (Herrar) Kristoffer Krokström, Lina Algotsson, Linus Westfal, Mats Nordin, Oliver Söderberg. Resultatlista:
 
50 deltog på helgens barn & ungdomsläger, 23 graderade

På helgens barn & ungdomsläger samt gradering deltog 50 unga judoka. 47 från Sundsvall, 2 plus en ledare från Sollefteå samt ett barn från Östersund. Utöver massa judo blev det även femkamp  (som när alla stationer var avklarade visade sig vara en sexkamp eftersom Wolfgang hade räknat fel), filmvisning, övernattning och flera timmars fri lek och bus.
Följande graderade:
Vit-gul: Thea Hammarstedt, Tindra Larsson
Gult: Agnes Grönblad, Felicia Lind, Harry Lindström, Theo Nordqvist, Tim Österberg, Ludvig Svensson, Nergiz Bedri Khalil
Gul-orange: Vilgot Vestling, Meja Nyberg, William Arrehag, Wilma Söderberg, Tilde Åhl, Ingrid Rönnblom, Meya Holmström
Orange: Enola Jonsson, Adrian Hanhisalo, László Fogarasi
Orange-grön: Ayla Hanhisalo, Elias Bergkvist, Johannes Jämthag
 
Nio JSare tävlade i Söderhamn, Anton tog guld
Söndags bjöd Söderhamns JK in till en Judotävling för alla åldrar. Sammanlagd deltog över 90 tävlande. Judo Sundsvalls 9 deltagare visade prov på offensiv judo. Det  resulterade visserligen ibland i att de blev kontrade, men det är av mindre betydelse i det här sammanhanget: Bara den som försöker något kan utvecklas så klubben coach var nöjd med ungdomarnas prestation. Best gick det för Anton Detlefsen som vann sina 3 första matcher på ippon med tre olika tekniker innan han blev kontrad i sista matchen. Deltagarna i hans viktklass slog runt varandra så att Anton med sina 3 ippon = 30 poäng vann p g a högsta matchpoäng.  Resultat: GULD: Anton Detlefsen SILVER: Erik Svedberg, Arthur Strandberg, Elias Bergqvist, Simon Sjöbom. BRONS: Tommy Talgari, Elliot Norberg, Nergiz Bedri, Simon Persson
 
Nu på lördag, 27 februari: Drakstadens Judo Cup i Judohallen
På lördag arrangerar vi  Drakstadens Judo Cup. Tävlingen heter förut Norrcup men nu ska varje arrangör ha ett eget namn för tävlingen. Tävlingen är till för barn födda 2006 eller tidigare, ungdomar, juniorer och vuxna och veteraner. Inbjudan och anmälningslistor finns på anslagstavlan i judohallen. Till denna tävling behöver vi ha hjälp av våra vuxna medlemmar samt föräldrar och andra som kan tänkas hjälpa till med själva arrangemanget, med att fixa extrapriser, baka bröd och bullar mm.
 
Vi kommer snart att sälja NewBody
Brukar du ibland handla online? Då kan du hjälpa klubben utan att det kostar dig någonting
Om du använder hotels.com, booking.com, svenska spel eller någon annan av de över 500 Online butiker som är ansluten till sponsorhuset så får både klubben och du en lite slant för det.
Detta kommer kanske inte spela så stor roll för dig, men om många gör det kan det blir en viktig sidoinkomst för klubben
Spara dina City Gross kvitton Lämna dem i lådan i judohallen. Klubben får en liten slant för alla kvitton vi samlar in
 
Arrangemang Datum Plats Vem Anmäl senast Avresa / start / tider
Vuxenläger & gradering  26 januri Judohallen  Vuxna  24 januari  14.00
barn & ungdomstävling  27 januari Bollnäs  u9-u18  24 januari kl19.00  lördag kl 06.30
Pokaljakt 1-2019 6 februari Judohallen alla 5 februari Invägning 17.30.18.00
Lekafton 20 februari Judohallen Öppen för allmänheten 20 februari 17.30
Bältescup 23 februari Söderhamn u9 > veteraner 20 februari